Týždeň vedy a techniky 2019 na Fakulte zdravotníctva - Pokračujeme...

07.11.2019 08:48

Fakulta zdravotníctva Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne organizuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019 dve podujatia. Už zajtra sa uskutoční druhé z nich:

 

Názov:

Naštartujte svoju pamäť (Diskusné fórum)

 

Dátum:  8. november 2019 (piatok), Aula TnUAD

Čas:       10,00 - 12,00 hod.

Miesto:    Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne

Organizátor: Fakulta zdravotníctva TnUAD

 

Stručný popis podujatia:

Alzheimerova demencia býva označovaná aj ako epidémia 21. storočia. Každé tri sekundy pribudne na svete jeden pacient s diagnózou demencie. Nakoľko účinná farmakologická liečba zameraná na podstatu tohto vážneho ochorenia doposiaľ neexistuje, využívajú sa v boji proti tejto chorobe i nefarmakologické stratégie. Jednou z nich je aj kognitívna aktivizácia prostredníctvom tréningu kognitívnych schopností. Cielená mentálna stimulácia realizovaná vo forme špecifického precvičovania jednotlivých poznávacích procesov nášho mozgu, dokáže náš mozog zachovať funkčný a voči prípadnej patológií rezistentnejší v dlhodobejšom časovom horizonte.

Cieľom diskusného fóra s názvom „Naštartujte svoju pamäť“ je ukázať širokej verejnosti, že pamäť a mozgová kapacita sa dá bez ohľadu na vek neustále rozvíjať a trénovať. Účastníci podujatia sa dozvedia, na akých princípoch funguje ľudský mozog, ako narába s novými informáciami, akú úlohu pre správne zapamätanie má vizualizácia, asociovanie a kategorizácia informácií. Diskusné fórum bude realizované interaktívnou formou. Poslucháči si vyskúšajú jednoduché techniky účinného ukladania, vštepovania i vyvolávania nových informácií z pamäti, stratégie efektívneho učenia a zapamätávania si, a aj mnemotechniky, ktoré im umožnia  spoľahlivo fungovať vo všetkých situáciách bežného dňa. Takými sú napríklad zapamätanie si telefónnych čísiel a kódov, plánovanie povinností i bez diára, či nákup bez pomoci nákupného zoznamu.

Prednášajúca Mgr. Petra Hirtlová, PhD. je trénerkou pamäti 3. stupňa, lektorkou České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging, riaditeľkou Centra celoživotního vzdělávání na Academia Rerum Civilium, Vysoké školy politických a společenských věd v Kutnej Hore. V rámci seminára predstaví verejnosti aj svoje publikácie „Telocvičňa pre mozog“ a „Kreativní mysl“.


Návrat na aktuality
AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica
Kalendár podujatí
uplynulé Júl - 2020 nasledovné
Po Ut St Št Pi So Ne
  01 02 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31