Úvod

Nezastupiteľnú úlohu v primárnej prevencii a ochrane zdravia zohráva hygiena. Hygienické požiadavky na prevádzku zdravotníckych zariadení patria medzi základné predpoklady poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Podrobnosti o požiadavkách na prevádzku zdravotníckych zariadení z hľadiska ochrany zdravia a o opat­reniach na predchádzanie nemocničným nákazám ustanovuje legislatíva (Vyhláška Ministerstva zdravot­níctva Slovenskej republiky č. 192/2015, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 553/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na prevádzku zdravotníckych zariadení z hľadiska ochrany zdravia).

Každé zdravotnícke zariadenie má vypracovaný hygienicko – epidemiologický režim, ktorý je tvorený komplexom opatrení, zameraných na ochranu zdravia pacientov a zamestnancov a na predchádzanie vzniku a šíreniu nemocnicných (nozokomiálnych) nákaz.

Nozokomiálna nákaza (alebo aj nemocničná nákaza) je prenosné ochorenie vonkajšieho alebo vnútorného pôvodu, ktoré vzniklo v príčinnej súvislosti s pobytom osôb v zdravotníckom zariadení, alebo s jeho ošetrením v ambulantnej časti zdravotníckeho zariadenia. Za nozokomiálnu nákazu sa považuje aj ochorenie, ktoré sa u pacienta prejaví až po jeho prepustení zo zdravotníckeho zariadenia do domáceho doliečenia, alebo po jeho preložení do iného zdravotníckeho zariadenia (ak sa jeho nákaza prejaví v inkubačnom čase príslušného ochorenia). Kľúčovým faktom je, že prenos bol realizovaný v zdravotníc­kom zariadení.

V prevencii nozokomiálnych nákaz sú pre príjem a ošetrovanie pacientov legislatívou vymedzené všetky základné hygienické požiadavky a zdravotnícki aj nezdravotnícki pracovníci sú povinní dodržiavať ich. Pre­vencia nozokomiálnych nákaz, ošetrovateľský režim aj ochrana zdravia pracovníkov úzko súvisia s vybav­ením pracovísk a s prevádzkovým poriadkom, ktorý musí mať vypracovaný každé pracovisko. Sú v ňom popísané spôsoby prevencie a redukcie nozokomiálnych a profesionálnych infekcií, manipulácia so zdravotníckymi pomôckami, odpadom, prádlom, upratovanie, dezinfekcia, sterilizácia a pod.

Medzi základné postupy patria:

starostlivosť o pomôcky,

hygiena rúk zdravotníckych pracovníkov

zásady bariérovej ošetrovateľskej starostlivosti.