Zavádzanie a starostlivosť o centrálny venózny katéter (CVK)
Intravenózna liečba, vrátane parenterálnej výživy môže byť zabezpečená prostredníctvom centrálneho venózneho vstupu. Využitie centrálneho venózneho prístupu je dané predpokladanou dĺžkou infúznej liečby, druhom liekov a infúznych prípravkov (najmä osmolality) a aktuálneho zdravotného stavu pacienta.
CVK umožňuje podávanie parenterálnej výživy, krvi/krvných prípravkov, tekutín a liekov, ale i hemodynamický monitoring a odber vzoriek krvi. CVK je výhodný pre pacienta z hľadiska minimalizácie rizík, ktoré sú spojené v PVK a tiež traumatizácie pri opakovaných vpichoch pre odber vzoriek krvi.
Pomôcky, ktoré sa pacientovi na zabezpečenie centrálneho venózneho vstupu zavádzajú, je možné rozdeliť na centrálne venózne katétre, periférne implantovaný CVK a podkožné porty. Tie sú navrhnuté tak, aby boli bezpečné a spoľahlivé pre dlhodobú intravenóznu liečbu a aby ich pacienti dobre tolerovali. Infúzny port je chirurgicky implantovaný do podkožia na hrudníku, ramene, predlaktí alebo brušnej stene a katéter je zavedený do veľkej žily alebo priamo do vena cava superior. Port je veľmi jednoducho palpovateľný, čo značne uľahčuje manipuláciu s ním. Výhodou takéhoto portu je, že pokiaľ sa nevyužíva, nie je viditeľný, minimalizuje sa riziko infekcie. Výrobca deklaruje, že port je potrebné heparinizovať 1x v priebehu cca 4 týždňov, aby bola zachovaná jeho funkčnosť/priechodnosť. CVK by mal spĺňať nasledujúce podmienky, a to predovšetkým s ohľadom na minimalizáciu komplikácií počas jeho zavádzania a pri dlhodobom používaní. Katétre pre parenterálnu výživu musia mať postranné perforácie pre možnosť zachytávania trombocytov, erytrocytov a mikrotrombov, taktiež RTG kontrastné značenie, ktoré umožňuje kontrolu lokalizácie po katetrizácii i počas celej doby ich využívania. Vlastná punkcia centrálnej žily má charakter chirurgického výkonu, ktorý vykonáva lekár a sestra mu asistuje. Výmena katétra sa vykonáva rôzne, jedenkrát za 7 -10 dní, podľa potreby, no najmä v závislosti od materiálu, z ktorého je katéter vyrobený a podľa odporúčaní výrobcu i v dlhšom intervale.
•v. subclavia,
•v. jugularis interna,
•v.jugularis externa,
•v. femoralis.