Starostlivosť o pomôcky

Zdravotnícka pomôcka je nástroj, prístroj, zariadenie, materiál alebo iný výrobok používaný samostatne alebo v kombinácii vrátane počítačového programu potrebného na jeho správnu činnosť, určený výrob­com na diagnostické, preventívne, monitorovacie účely alebo liečebné účely, na zmiernenie ochorenia alebo na kompenzáciu zranenia, zdravotného postihnutia, na skúmanie, nahradenie alebo zmenu ana­tomickej časti tela alebo fyziologického procesu, na reguláciu počatia, ktorého hlavný účinok sa nezískal farmakologickými prostriedkami, imunologickými prostriedkami ani metabolizmom, ale ktorého činnosť možno podporovať týmito prostriedkami; za zdravotnícku pomôcku sa považuje aj príslušenstvo zdravot­níckej pomôcky, ktoré je špecificky určené výrobcom na použitie spolu so zdravotníckou pomôckou1. Humánna zdravotnícka pomôcka je určená pre človeka.

Pri diagnostických, liečebných a ošetrovateľských výkonoch používame veľké množstvo pomôcok a nástrojov vyrobených z rôzneho materiálu, rôzneho účelu, použitia, ako aj dĺžky času používania:

jednorazové pomôcky sú určené len na jedno použitie a majú veľký význam v prevencii prenosu nozokomiálnych nákaz a veľký význam majú aj v prevencii HIV/AIDS a hepatitídy v rizikových skupinách. Nevyžadujú nijakú údržbu ani priebežnú starostlivosť. Po použití sa odhadzujú do bez­pečných zberných nádob a neskôr sa spaľujú. V zdravotníckej praxi sú to napríklad podložky, rúšky, rukavice, ihly, striekačky, prevodové súpravy, nádoby na odber biologického materiálu, zberné vrecká, intravenózne kanyly, emitné misky a pod.,

pomôcky na dlhodobé (opakované) používanie sú vyrobené predovšetkým zo skla a kovu, ale aj z plastov, gumy alebo textilu (napr. poháre, močové fľaše, podložné misy, ochranný odev, rúšky, chirurgické nástroje, endoskopy a pod.). Tieto pomôcky si vyžadujú systematickú starostlivosť z hľadiska prevencie prenosu infekčných ochorení a z hľadiska zachovania ich funkčnosti.

Starostlivosť o pomôcky je neoddeliteľnou súčasťou požiadaviek na prevádzku zdravotníckych zariadení v rámci ochrany zdravia a prevencie nozokomiálnych nákaz2. Tieto požiadavky sú aj zakomponované v hygienicko-epidemiologickom režime každého pracoviska. Evidencia o postupoch starostlivosti o jed­notlivé druhy zdravotníckych pomôcok sa v zdravotníckych zariadeniach líši. Je súčasťou systému zabez­pečovania kvality poskytovaných služieb.




1.    Zákony č. 140/1998 Z. z., č. 256/2005 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach

2.    Zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov: Nemocničná nákaza je nákaza vnútorného alebo vonkajšieho pôvodu, ktorá vznikla v príčinnej súvislosti s pobytom alebo výkonom v zdravotníckom zariadení alebo v zariadení sociálnych služieb.