Regulácia rýchlosti podávania infúzie

Pri podávaní infúzie je potrebné regulovať rýchlosť podávania podľa ordinácie lekára alebo dodržať štan­dardnú, zvyčajnú rýchlosť, akou sa infúzna liečba podáva. Správna rýchlosť podávania infúzie je dôležitá najmä z hľadiska prevencie komplikácií súvisiacich s podávaním infúznej liečby, ako je flebitída, infiltrácia, objemové preťaženie, upchatie PVK.

Rýchlosť podávania/tečenia infúzie ovplyvňuje viacero faktorov:

zmeny v polohe pacienta,

flexia končatiny, kde je zavedená PVK,

oklúzia1 PVK,

vazospazmus,

poranenie žily,

nevhodná manipulácia s pomôckami (stlačenie, povytiahnutie PVK),

výška, v ktorej je umiestnená infúzna fľaša.

 

Pre dosiahnutie terapeutických cieľov a prevenciu komplikácií je potrebné monitorovať funkčnosť PVK a rýchlosť podávania infúzie systematicky.

Je viacero metód resp. pomôcok, ktoré umožnia regulovať rýchlosť podávania infúzie. Infúzne pumpy, injektomaty/lineárne perfúzory sú elektronické zariadenia pre presné a časovo stabilné podávanie infúzií,  napríklad na podávanie infúzie pacientom, ktorí potrebujú presné dávkovanie lieku na udržanie terapeutickej hladiny liečiva v krvi:

pacienti ohrození objemovým preťažením,

pacienti s poruchou obličkových funkcií.

 

Na komplikácie či poruchy upozornia zvukovým a svetelným signálom. Rýchlostné možnosti týchto prístrojov sa pohybujú od 0,1 ml/hodinu a viac. V súčasnosti sa v praxi používajú lineárne pumpy (per­fúzory), v ktorých infúzny roztok prechádza do infúzneho setu zo špeciálnej striekačky upevnenej v nosiči prístroja a nastaviteľným tlakom na piest je tekutina vháňaná do krvného obehu. Hnacím pohonom infúzneho roztoku v peristaltických pumpách je peristaltická vlna pohyblivých líšt vo vnútri prístroja.

Infúzna pumpa sa používa nasledovne:

Fľaša s infúznym roztokom sa upevní na držiak pumpy tak, aby kvapkacie zariadenie setu bolo v jednej rovine s fotobunkou (môže byť zabudovaná v držiaku, alebo je prídavným zariadením aparátu a svorkou sa upevňuje na kvapkaciu banku).

Transportná hadička setu sa zakliesni na spúšťacej lište a prichytí záklopkou.

Na číselníku sa nastaví ordinovaný počet kvapiek a pumpa sa uvedie pomocou tlačidiel do chodu.

Sestra na displeji može sledovať v priebehu infúzie množstvo podaného roztoku.

Vzhľadom na široké spektrum a rozmanitosť týchto pomôcok je potrebné zoznámiť sa s ich fungovaním detailne pod dohľadom kvalifikovaného personálu, prípadne preštudovať manuál od výrobcu priamo na konkrétnom pracovisku !!!

Najjednoduchšou a najčastejšie využívanou metódou, ktorá nevyžaduje ďalšie pomôcky a elektronické zariadenia je nastavenie/regulácia prietoku infúzie, ktorá je podávaná na gravitačnom princípe vypočítaním rýchlosti podávania infúzie, ktorý je daný počtom kvapiek za minútu.

 

Vypočítanie  rýchlosti podávania infúzie  na gravitačnom princípe

Je potrebné určiť, aký objem infúzneho prípravku bude podaný počas hodiny, tzn. potrebné je vypočítať ml/hod.:

ml/hod = celkové množstvo infúzneho roztoku

hodiny podávania infúzie

Príklad: Pacient má počas 24 hodín dostať 3000 ml infúzneho roztoku

ml/hod =   3000 ml = 125 ml/hod

24 hod

Ak poznáme kvapôčkový faktor infúznej súpravy a objem, ktorý má byť podaný pacientovi za ho-dinu, je možné minútový prietok (počet kvapiek za minútu) vypočítať s použitím uvedených vzorcov.

a. ml/hod/60 min = ml/min,

kvapôčkový faktor x ml/min = počet kvapiek/min

b. ml/hod x kvapôčkový faktor/60 min =  počet kvapiek/min

Príklad:

a. kvapôčkový faktor 60 gtt/min (tzv. microdrip)

125 ml/hod x 60 gtt/min /60 min = 125 gtt/min

b. kvapôčkový faktor 15 gtt/min (tzv. mac­rodrip)

125 ml/hod x 15 gtt/min /60 min = 31-32 gtt/min

!!! Pri podávaní infúzie infúznou súpravou, ktorá má kvapôčkový faktor 60gtt/min je rýchlosť infúzie v gtt/min identická s objemom infúzneho roztoku v ml, ktorý má pacient dostať za hodinu (ml/hod).

1.    uzavretie, nepriechodnosť, prekážka