Program ERASMUS

Podprogram Erasmus sa zameriava na zvyšovanie kvality vzdelávania a podporu európskej dimenzie vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom medzinárodnej spolupráce univerzít, podporuje európsku mobilitu a zlepšuje transparentnosť a úplné uznávanie štúdia a kvalifikácie v krajinách EÚ.

ERASMUS poskytuje študentom (vrátane doktorandov) - okrem študentov 1. ročníka - príležitosť absolvovať študijný pobyt v dĺžke 3-12 mesiacov na vysokých školách v krajinách EÚ na základe bilaterálnej dohody. Granty na študijné pobyty prideľujú študentom priamo vysoké školy.
Študijný pobyt musí byť plne uznaný domácou vysokou školou ako súčasť študijného programu

Viac o zahraničných mobilitach v rámci programu Erasmus najdete na internetovych strankach  http://erasmus.tnuni.sk alebo u  fakultného koordinátora programu ERASMUS  PhDr. Pavla Grabczaka, PhD.

Slovenská akademická informačná agentúra

SAIA, n. o. (Slovenská akademická informačná agentúra) je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od roku 1990 svojimi programami a službami posilňuje občiansku spoločnosť a napomáha internacionalizácii vzdelávania a vedy na Slovensku.

Viac o programoch SAIA nájdete na stranke: https://www.saia.sk

 

 

Prečo Erasmus?

 Volám sa Ivana. Som od malička cestovateľ, objavovateľ a nadšenec nových vecí. Študujem fyzioterapiu na Trenčianskej Univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne a keď som sa dozvedela o možnosti štúdia v zahraničí cez program Erasmus - neváhala som a hneď som poslala prihlášku. V tom čase som ešte ani netušila, že to bude niečo čo mi podstatne zmení život. Vybrala som si štúdium na Univerzite Palackého v Olomouci (UPOL). Nikto nechápal prečo som si vybrala štúdium v Českej republike keď som zo Slovenska, ale ja som vedela, že UPOL je výborná škola a môže mi ukázať resp. ponúknuť úplne nové vedomosti, poznatky. Cesta bola veľmi tŕnistá, plno papierovačiek, vybavovačiek a stresov pred mobilitou vystriedala radosť , ktorú som zažila po príchode do Olomouca. Všetko išlo tak ako to tam mali naplánované. Každý študent mal svojho „buddy“ , ktorý sa oňho po celú mobilitu staral. Ja som s orientáciou v meste problém nemala, ale moji Erasmus kamaráti z Kanady a Číny videli Olomouc troška zložitejšie. Keď sme sa už ubytovali a zorientovali, nasledoval Orientation week plný informácii, vybavovania ale hlavne spoznávania nových ľudí. Bolo nás 250. 250 ľudí z iných častí sveta, kultúr... Bolo to neuveriteľné prísť do davu a počuť tam v podstate celý svet. Môžem len ďakovať za angličtinu, lebo bez nej by som to asi nedala. Keď však začala škola, smiech ma trošku prešiel. Prišlo kvantum kníh a informácií, ktoré som musela vstrebať. Najprv som mala hlavu v smútku ale verte či nie, zvykla som si. Posedávania v študovni do hlbokej noci sa pre mňa stali samozrejmosťou a v knižnici som sa začala cítiť ako doma. Vyskúšala som si ako to chodí vo Fakultnej nemocnici Olomouc. A hlavne iný štýl vyučovania, skúšania na skúškach ako to poznám zo Slovenska. Čo sa mi zo začiatku zdalo nepredstaviteľné sa zrazu stalo jednoduchým. Bola som nadšená, keď som sa rozprávala na skúškach s profesormi a vôbec som nemala strach. No môj Erasmus nebol len o škole. Bol aj o výletoch a dobrodružstvách, ktoré som zažila. Napríklad taký víkend v Prahe. Bolo to úžasné aj keď ja som tam bola už asi sto krát. Zoznámila som sa tam s kamarátkou z Číny. Volala sa Mai a bola Prahou nadšená. Pre ňu to bolo ako pre mňa čínsky múr. Ďalšou nezabudnuteľnou akciou bol Survival weekend. Boli sme tam všetci erasmáci z celého Česka, čiže znova iná zmeska ľudí. Žila som týmito akciami a môžem povedať, že som sa našla v takomto medzinárodnom kolektíve. Keď však nastal čas vracania sa domov- prišli aj slzy. Musela som sa začať lúčiť s kamarátmi, ktorý mi pol roka boli rodinou a museli sme si povedať posledné ahoj, lebo povedzme si úprimne, s takým Alexom z Kanady sa už asi neuvidím. Ikeď jeden nikdy nevie.. Každopádne bol to pol rok, ktorý mi neskutočne veľa vecí ukázal a povedal mi, že si spravila dobre, že si išla!

Preto by som každému kto má možnosť odporučila, že keď sa nebojíte a viete aspoň trochu cudzie jazyky- neváhajte a choďte! Je to šanca, ktorú Vám už nikto nikdy nedá..

S láskou Ivanka

Ako to vlastne bolo, keď sme boli na Erasmus+

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica